„Świetliczaki na tropie… skrzydeł natury”

W roku szkolnym 2020/2021 wychowankowie świetlicy szkolnej biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym: „Świetliczaki na tropie…skrzydeł natury”. Celem projektu jest rozwijanie zdolności manualnych ucznia, uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody oraz wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia.

Uczniowie biorą udział w różnych zajęciach tematycznych. Projekt składa się z czterech modułów: „Świetliczaki poznają Polskę”, „Świetliczaki stają się obrońcami przyrody”, „Świetliczaki ruszają na podbój Kosmosu” i „Świetliczaki są eko”.

Do tej pory na zajęciach świetlicowych uczniowie zrealizowali następujące zadania:

1. Moduł I:

–  „Legendy naszego regionu”- wykonanie ilustracji do przeczytanych na zajęciach różnych legend, związanych z Wrocławiem.

– „Zorganizowanie wystawy atlasów i albumów o Polsce” – w bibliotece szkolnej we współpracy z Panią Danutą Słotwińską- nauczycielką biblioteki, zorganizowana została wystawa map, albumów i różnych książek o Polsce. Każda klasa miała możliwość przyjścia na wystawę i wysłuchania wielu ciekawostek o naszym pięknym kraju.

– „Wykonanie plakatu reklamującego naszą miejscowość” – wykonaliśmy kilka plakatów na kartkach dużego formatu, promujących stolicę Dolnego Śląska.

– „Krajobrazy Polski” – dzieci wykonały prace, przedstawiające różne zakątki Polski- od morza po góry.

2. Moduł II:

– „Nasze ulubione zwierzę dziko żyjące” – uczniowie zilustrowali pastelami olejnymi swoje ulubione zwierzątko dziko żyjące.

– „Wykonanie karmnika lub zawieszek z ziarna dla ptaków na zimę”- uczniowie wykonali kilka karmników z papieru, kartonów i tektury.

– 3. Moduł III”

– „Rakieta kosmiczna z papierowej rolki” – praca nad rakietą wciąż trwa i będzie ona na pewno bardzo duża.

– „Gdyby istnieli Kosmici…”- uczniowie stworzyli rysunki, na których przedstawili swoje wyobrażenia na temat kosmicznego świata.

4. Moduł IV:

– „Malowanie ekotoreb” – dzieci miały za zadanie stworzyć wiosenną papierową ekotorbę.

– „Gazeciaki” – uczniowie wykonali prace plastyczne techniką kolażu na temat: „Piramida żywienia”.

Powyższe zadania wykonywane były różnymi technikami. W projekcie biorą udział uczniowie z różnych klas, a przede wszystkim z klasy I „d”.

Nauczyciele koordynujący projekt w naszej szkole: Pani Agnieszka Lebioda i Pani Anna Szmidt.

Zostało nam jeszcze do wykonania minimum trzy zadania, na które czas mamy do końca maja 2021 roku. Zajęcia plastyczne i plastyczno-techniczne są bardzo lubiane przez naszych uczniów.

Anna Szmidt