Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła kolejny raz włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF. Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane, chociaż niestety nie zawsze tak jest, dlatego tego dnia uczniowie i pracowniczy szkoły ubrali się na niebiesko w geście solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa są łamane.

Wychowawcy podczas zajęć przybliżyli uczniom zapisy Konwencji o prawach dziecka. Odbyły się także gry dydaktyczne, quizy oraz konkurs plastyczny na najciekawszy plakat na temat praw dzieci. Wyróżniona została także klasa,  w której najwięcej uczniów było ubranych na niebiesko. Klasę 3b odwiedziła tego dnia radczyni prawna Pani Anna Mączka – Lesisz która poprowadziła ciekawe zajęcia na temat praw dziecka oraz konwencji związanych z łamaniem prawa. Uczniowie mieli nawet okazję wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej.  Klasa 2b zaprezentowała wiersz „O Prawach Dziecka” autorstwa M. Brykczyńskiego. Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej i filmowej z tego wydarzenia.

Dziękujemy Samorządowi Szkolnemu za pomoc w przygotowaniu tej relacji 🙂