Archiwum (Aktualności Świetlicy 2022/23)

Czerwiec 2023

Na zdjęciach prezentujemy cykl zajęć z origami, które bardzo przypadły świetliczakom z klasy 1 e do gustu.

Dzięki zajęciom z decoupage, dzieci z kl.  1 e zyskały nowe umiejętności i stworzyły zawieszki.

W świetlicy kl. 1 e odbyły się warsztaty  twórczego malowania, zdobienia i techniki frottage z wykorzystaniem różnych oczywistych i nieoczywistych elementów.

 

Maj 2023

Praca z gliną sama w sobie jest świetną zabawą. A przy okazji można stworzyć coś unikatowego :).
Wykonanie: świetliczaki z kl. 1e.

 

Kwiecień 2023

Świetliczaki z klasy 1e poznawały nową technikę – Iris folding czyli sztukę wykonywania wzorów z kolorowych nachodzących na siebie pasków papieru. Sporo pracy z wycinaniem i klejeniem ale efekt wart zachodu.

Uczniowie z klasy 2F, podczas zajęć w świetlicy, wykonywali jajka – pisanki z masy solnej.

Klasa 1e wzięła na warsztat makulaturę, z której powstały kolorowe koszyczki-zwierzątka.

Marzec 2023

Z okazji międzynarodowego dnia peruki (10.03) uczniowie z klasy 2f podczas zajęć świetlicowych wykonywali kolorowe peruki z bibuły. 

Scrapbooking to świetna zabawa, o czym przekonały się dzieci z klasy 1e podczas zajęć świetlicowych. Przy okazji włączając  się w wielkanocną  akcję na wykonanie kartek świątecznych dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Luty 2023

Zabawy w pokonywanie trasy z kluczem i twister dostarczyły pierwszakom z klasy e wiele radości.

W naszej świetlicy nie próżnujemy, tym razem przyszła kolej na prace plastyczne i tworzenie kolorowych bransoletek. Autorzy: dzieci z kl. 1e.

Styczeń 2023

Uczniowie klasy 2F, z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka, wykonywali podczas pobytu w świetlicy przyborniki na długopisy. Prace zostały wykonane z rolek po papierze toaletowym oraz z wełny i muliny (zakupione w ramach „laboratorium przyszłości”).

Uczniowie klasy 2F podczas zajęć w świetlicy wykonywali pracę plastyczną będącą interpretacją tematu „W krainie wiecznych śniegów”. Prace były tworzone w grupach – dzięki temu dzieci uczyły się współpracy z rówieśnikami. 

Grudzień 2022

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, klasa 1e przygotowała na zajęciach świetlicowych, tematyczną fotobudkę.

Śnieg to wspaniała okazja do zabaw na świeżym powietrzu. A oto kilka kadrów z takiej zabawy, klasy 1e.

 

Uczniowie klasy 2f podczas zajęć w świetlicy wykonywali ozdoby świąteczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych i różnych materiałów (kolorowe kartki, kule styropianowe, serwetki papierowe, rolki po papierze, szyszki, brokat).
 

Listopad 2022

Listopadowe zabawy świetlicowe
 
Miesiąc listopad był dla dzieci z klasy 1e czasem nie tylko rozmów i pracy, ale także beztroskiej zabawy. Poniżej prezentujemy kilka kadrów z naszej świetlicowej codzienności.

 

 

Uczniowie klasy 2F w ramach zajęć w świetlicy wykonali dekorację o tematyce zimowej na drzwi swojej klasy. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem nad wykonaniem i ozdobieniem bałwana, którego potem przykleili na drzwi. 

Uczniowie klasy 2F uczęszczający do świetlicy, w ramach tygodnia „wyobraźnia jest od tego, aby bawić się na całego” wykonywali instrumenty muzyczne z tworzyw sztucznych. Po ich wykonaniu, dzieci grały na na instrumentach, śpiewając znane piosenki.

 

W tygodniu, w którym podczas różnych zajęć świetlicowych aktywujemy wyobraźnię, chętne świetliczaki pracowały z klockami clics. Dzięki specyficznemu systemowi łączenia poszczególnych elementów cenione na całym świecie belgijskie klocki edukacyjne umożliwiają budowanie trwałych trójwymiarowych konstrukcji. Nasi uczniowie stworzyli kosmiczne budowle: statek🛸, rakietę🚀, auto🏎 oraz drzewo🏝.

„Czysta” zabawa

Pierwszaki z klasy e poznawały „tajniki” wytwarzania piasku kinetycznego. Zajęcia szczególnie przypadły dzieciom do gustu.

Sposoby na złość

W tym tygodniu, w klasie 1 e pracowaliśmy nad podstawowymi sposobami na uspokajanie się. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie  jak nie pozwolić wymknąć się złości spod kontroli i gdzie „zainwestować” zyskaną energię. 

Z tej okazji stworzyliśmy też pudełka rzeczy na wyciszenie się i sprawdzaliśmy co może nam pomóc się zrelaksować.

Stworzyliśmy ścieżkę sensoryczną, malowaliśmy, budowaliśmy z klocków (Laboratoria Przyszłości), relaksowaliśmy  się też między innymi przy muzyce i czytaniu. 

Jesienny kącik

Dzieci z klasy 1e bawiły się i uczyły w jesiennym kąciku. Malowały, układały, czytały i uczyły się rozpoznawać wybrane drzewa.

Świetlicowe aktywności 1e

Klasa 1 e dobrze się bawiła lepiąc z gliny króliczki i szyjąc  filcowe torebeczki.

Tkanie na krośnie

Dzieci z klasy 1e wzięły na warsztat włóczkę (program: Laboratorium Przyszłości), wykonując podkładki pod kubki, naszyjniki oraz wiele innych ciekawych rzeczy. Przy okazji ćwiczyły cierpliwość, koncentrację i dobrze się bawiły.

Smaki zimy

Dziś pierwszoklasiści z klasy e uczyli się przygotować kiszone ogórki oraz różyczki kalafiora z marchewką.  Dowiedzieli się np. dlaczego warto jeść kiszone warzywa, jakie warzywa są do tego celu najlepsze, dlaczego do kiszenia używamy soli niejodowanej. A teraz pozostaje już tylko wykorzystać zdobytą wiedzę do zrobienia własnych, domowych kiszonek.

 

Dzień Chłopca w świetlicy

Dziewczynki z klasy 1e bardzo dobrze się spisały, podczas organizacji wyzwań dla chłopców z okazji Dnia Chłopaka. 

Breloczkowe szaleństwo w 1e

Na dworze buro i ponuro, a w klasie 1e kolorowo! Dzieci wykorzystując zawartość Kreativ Box i inne materiały (Laboratoria Przyszłości), „wyczarowały” ozdobne breloczki.

Zero waste w 1e!

Uczniowie z klasy 1e uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w duchu zero waste. Zamiast wyrzucać niepotrzebnie nam już rzeczy, nadaliśmy im drugie życie, wykonując piękne doniczki, magnesy na lodówkę.

Wrzesień w 1e

Wrzesień w klasie 1e upływa pod znakiem integracji i dobrej zabawy. Przy okazji pobudzamy kreatywność i rozmawiamy na różne, ciekawe tematy. Na ostatnich zajęciach myślą przewodnią były emocje.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Od roku szkolnego 2022/2023 nasza szkoła uczestniczy w programie Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Laboratoria Przyszłości stwarzają uczniom możliwość w kreatywny sposób wykorzystywać najwyższej jakości, różnorodne klocki. W tygodniu, w którym na zajęciach świetlicowych realizowany jest temat o uczuciach, klasa 3D wzięła na warsztat Kreativ Box. Za pomocą klocków z drewna przedstawialiśmy swoje emocje.

Dzień Żelek

28 marca obchodzony jest Dzień Żelek. Nie mogliśmy o tym zapomnieć! Klasa 2D na zajęciach świetlicowych przygotowywała szaszłyki żelkowo-owocowe.

🍡

Było pysznie i kolorowo

🥰

Międzynarodowy Dzień Kota😺

17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Uczniowie z klasy 1B dowiedzieli się jak ważną rolę w naszym życiu pełnią koty🐈. Nasze pierwsze zajęcia świetlicowe po feriach miały uwrażliwić dzieci na los tych małych zwierząt. Wspólnie wykonywaliśmy zadania poświęcone mruczkom😻.


REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO „PEJZAŻ ZIMOWY”


ŚWIĄTECZNA BOMBKA 🎄
Z przyjemnością prezentujemy bombki biorące udział w świątecznym konkursie świetlicowym. Nasze najmłodsze świetliczaki z klas 1-3 wykazały się dużą kreatywnością😍. Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY👏.

Dokarmianie zwierząt🦌- puzzle w klasie 1B

W trzecim tygodniu grudnia tematem przewodnim zajęć świetlicowych jest dokarmianie zwierząt zimą❄️. Uczniowie z klasy 1B wykorzystując nabyte wiadomości układali w grupach puzzle 🧩, w których brakowało jednego elementu. Dzieci miały za zadnie przykleić na kartkę powstały obrazek, dorysować brakujący fragment i pokolorować całość👏.

Jesienne liście 🍂w klasie 1b

Rysowanie z odrobiną magii? Uczniowie z klasy 1b na zajęciach świetlicowych pracowali z zestawem Magical Scratch Pad. Podczas zdrapywania czarnej warstwy rysikiem nasi mali czarodzieje wyczarowywali wielokolorowe liście🍁.

Atrybuty jesieni

W końcu nadeszła: w przepięknej kolorystycznie szacie, ZŁOTA POLSKA JESIEŃ.

🍂

Przyniosła ze sobą mnóstwo skarbów, którymi uczniowie z klasy 2D z wielkim entuzjazmem udekorowali swoją świetlicową salę.

🧡

INSTRUMENTY PERKUSYJNE ORFFA 🥁

Grzechotka czy marakas, dzwoneczki czy janczary, drewienka a może klawesy? Która nazwa jest poprawna? Czym się różni tonblok pojedynczy od podwójnego? Z czego zbudowane jest maxi guiro? Na te pytania odpowiedzi udzielą uczniowie z klasy 1B, którzy na muzycznych zajęciach świetlicowych mieli okazję poznać różne ciekawe instrumenty perkusyjne.🎶

Jeszcze w zielone gramy….  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

💚

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. W oczekiwaniu na jesień uczniowie z klasy 2D na zajęciach plastycznych wykonali rożnymi technikami przepiękne drzewo z kropek.

🌳

Znaki drogowe

W drugim tygodniu września tematem przewodnim zajęć świetlicowych jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

🚘

Uczniowie z klasy 2D wykonali w grupach plakaty utrwalające znajomość znaków: ostrzegawczych, informacyjnych, nakazu i zakazu.

🚦

Niezwykłe klocki w świetlicy

W świetlicy szkolnej wśród różnych klocków do zabaw konstrukcyjnych znajdują się niezwykłe klocki, którymi dzieci bardzo lubią się bawić. Jest to zestaw piankowych megaklocków. Dzieci układają z nich tory przeszkód podczas gier i zabaw ruchowych, budują zamki czy też domy. Niektóre z tych klocków idealnie nadają się jako pufa do siedzenia podczas słuchania książek czytanych przez nauczyciela czy też podczas rozmów swobodnych, rozmów kierowanych w grupie z wychowawcą świetlicy.

Anna Szmidt

Propozycje zajęć świetlicowych podczas nauki zdalnej

Magiczny dywan w świetlicy szkolnej

Od drugiego semestru uczniowie naszej szkoły, z klas I-III, rozpoczęli przygodę z magicznym dywanem w sali świetlicowej nr 112 na pierwszym piętrze. Co to jest „magiczny dywan”? Jest to interaktywna pomoc dydaktyczna dedykowana do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Zabawa i nauka z jej wykorzystaniem rozwija u dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację, spostrzegawczość, twórcze myślenie i szybkość reakcji. „Magiczny dywan” zawiera w sobie zintegrowany system czujników ruchu, projektor i komputer. Dziecko podczas zabawy ingeruje w jej tok za pomocą ruchów rękami lub nogami. Funkcjonalność tego magicznego sprzętu edukacyjnego umożliwia szerokie spektrum zastosowania w każdym pomieszczeniu, na jasnym,  jednolitym podłożu. ”Wirtualny, magiczny dywan” to zestaw różnych zabaw i gier ruchowych po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy.

Dzieci uwielbiają zabawy na „magicznym dywanie” i związane z nimi pozytywne emocje.

Anna Szmidt

Brak możliwości komentowania.