W roku szkolnym 2020/2021 wychowankowie świetlicy szkolnej biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym: „Świetliczaki na tropie…skrzydeł natury”. Celem projektu jest rozwijanie zdolności manualnych ucznia, uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody oraz wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia.
Uczniowie biorą udział w różnych zajęciach tematycznych. Projekt składa się z czterech modułów: „Świetliczaki poznają Polskę”, „Świetliczaki stają się obrońcami przyrody”, „Świetliczaki ruszają na podbój Kosmosu” i „Świetliczaki są eko”.
Do tej pory na zajęciach świetlicowych uczniowie zrealizowali następujące zadania:
1. Moduł I:
– „Legendy naszego regionu”- wykonanie ilustracji do przeczytanych na zajęciach różnych legend, związanych z Wrocławiem.
– „Zorganizowanie wystawy atlasów i albumów o Polsce” – w bibliotece szkolnej we współpracy z Panią Danutą Słotwińską- nauczycielką biblioteki, zorganizowana została wystawa map, albumów i różnych książek o Polsce. Każda klasa miała możliwość przyjścia na wystawę i wysłuchania wielu ciekawostek o naszym pięknym kraju.
– „Wykonanie plakatu reklamującego naszą miejscowość” – wykonaliśmy kilka plakatów na kartkach dużego formatu, promujących stolicę Dolnego Śląska.
– „Krajobrazy Polski” – dzieci wykonały prace, przedstawiające różne zakątki Polski- od morza po góry.
2. Moduł II:
– „Nasze ulubione zwierzę dziko żyjące” – uczniowie zilustrowali pastelami olejnymi swoje ulubione zwierzątko dziko żyjące.
– „Wykonanie karmnika lub zawieszek z ziarna dla ptaków na zimę”- uczniowie wykonali kilka karmników z papieru, kartonów i tektury.
– 3. Moduł III”
– „Rakieta kosmiczna z papierowej rolki” – praca nad rakietą wciąż trwa i będzie ona na pewno bardzo duża.
– „Gdyby istnieli Kosmici…”- uczniowie stworzyli rysunki, na których przedstawili swoje wyobrażenia na temat kosmicznego świata.
4. Moduł IV:
– „Malowanie ekotoreb” – dzieci miały za zadanie stworzyć wiosenną papierową ekotorbę.
– „Gazeciaki” – uczniowie wykonali prace plastyczne techniką kolażu na temat: „Piramida żywienia”.
Powyższe zadania wykonywane były różnymi technikami. W projekcie biorą udział uczniowie z różnych klas, a przede wszystkim z klasy I „d”.
Nauczyciele koordynujący projekt w naszej szkole: Pani Agnieszka Lebioda i Pani Anna Szmidt.
Zostało nam jeszcze do wykonania minimum trzy zadania, na które czas mamy do końca maja 2021 roku. Zajęcia plastyczne i plastyczno-techniczne są bardzo lubiane przez naszych uczniów.
Anna Szmidt