Czy współpraca się opłaca? – rozpoczynamy projekt z fundacją „Uniwersytet Dzieci”

Już od kilku lat nasi uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, aktywnie uczestniczą w projektach prowadzonych przez fundację „Uniwersytet Dzieci”. W tym roku klasa 3B dołączyła do projektu „Ciekawscy trzecioklasiści”, którego głównym celem jest wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów i przygotowanie ich do nowych edukacyjnych wyzwań, jakie niesie czwarta klasa. Udział w projekcie ma także umożliwić dzieciom, rozwój wielu kompetencji niezbędnych w dorosłym życiu takich jak m.in. krytyczne myślenie, kreatywne rozwiązywanie problemów czy umiejętność współpracy.

To właśnie na temat współpracy rozmawialiśmy na naszych pierwszych zajęciach z tego projektu. Jak stworzyć zgrany zespół? Co utrudnia, a co sprzyja efektywnej współpracy? O czym musimy pamiętać podczas współpracy z innymi? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć. Uczniowie pracując w grupach stworzyli kodeksy współpracy w zespole, a następnie zaprezentowali efekty swojej pracy przed klasą.

Najwięcej radości sprawiło wszystkim „Marshmallow challenge”, które polegało na zbudowaniu jak największej i najstabilniejszej konstrukcji, na szczycie której uczniowie mieli umieścić słodką piankę. Do dyspozycji mieli ściśle określone materiały: 20 nitek makaronu, 1m sznurka, 1m taśmy oraz 1 piankę. Aby osiągnąć cel w tym zadaniu kluczową rolę pełniła sprawna komunikacja i jasny podział zadań w zespole.

Pod koniec zajęć wszyscy doszliśmy do wspólnego wniosku : Współpraca zdecydowanie się opłaca! Zobaczcie, jak świetnie bawiliśmy się na zajęciach: