Gala Sukcesów – podsumowująca Akademię Przyszłości

W mijającym roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do XIX edycji ogólnopolskiego programu Akademia Przyszłości. Celem Akademii jest, by dzieci zaczęły samodzielnie pokonywać dotychczasowe trudności i z podniesioną głową patrzyły w przyszłość oraz realizowały swój potencjał, marzenia i aspiracje.

Każde z dziecko podczas spotkań w trybie 1:1 spotykało się ze „Swoim Tutorem” (wolontariuszem) przez niemal cały rok szkolny – od Inauguracji (odbywającej się w październiku) do Gali Sukcesów (w czerwcu). Spotkania odbywały się na terenie szkoły,

po zajęciach lekcyjnych dziecka. Na zakończenie każdego spotkania wolontariusz dokonywał oceny postępów dziecka, a ocenę zapisywał w Indeksie Sukcesów ucznia.

Program Akademia Przyszłości wywodzi się ze Stowarzyszenia Wiosna z Krakowa i działa wieloaspektowo:

• pomaga w nauce (podczas cotygodniowych spotkań dziecko z tutorem pracują nad wybranym przedmiotem – zwykle matematyką, językiem polskim lub językiem obcym);
  • motywuje do różnych aktywności (poza spotkaniami, dzieci biorą udział w tzw. Wydarzeniach Specjalnych – np. Fotelu Prezesa – kiedy zasiadają na miejscu „kogoś ważnego”, warsztatach plastycznych lub sportowych, wyjściach w ciekawe miejsca i spotkaniach z inspirującymi osobami);
  • wspiera rodzinę (tutor i rodzina „studenta AP” starają się być ze sobą w stałym kontakcie);
  • rozwija i relaksuje (poza nauką, podczas spotkań dzieci z tutorami bawią się – np. w gry planszowe i karciane, rozmawiają i spacerują);
  • kształtuje samoocenę ucznia (po każdych zajęciach tutor wpisuje osiągnięcia swojego podopiecznego do tzw. Indeksu Sukcesów).

Nad prawidłowością spotkań (regularnością, obecnością, itd.) czuwali liderzy

i koordynatorzy. Podczas minionej edycji koordynatorkami Akademii Przyszłości w naszej szkole były Panie: Agata Biernacka i Anna Szmidt. W naszej szkole 10 uczniów brało udział w programie. 10 czerwca świętowaliśmy podsumowanie tegorocznej edycji podczas Wojewódzkiej Gali Sukcesów, która odbyła się na Auli w Centrum Kształcenia Ustawicznego w budynku Uniwersytetu Wrocławskiego.

Anna Szmidt